PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jedním z posledních počinů gothic rockové skupiny XIII. století byla demo VHS After midnight, kterou vyrobil HERETIC RECORDS.Na rozdíl od předchozích třech videokazet - na kterýh mimo jiné nalezneme klipy, záznamy ze zahraničních i domácích koncertů a televizí, rozhovory apod. , které byly točeny pouze amatérskou videokamerou, byla tato nahrávka pořízena pomocí tří digitálních kamer a poté sestříhána v profi filmovém studiu.
Pracovali na ní lidé z ČT, tudíž je výsledná kvalita opravdu profesionální.Kazeta je rovněž chráněna protipirátským systémem.
Ze začátku nám autoři přibližují přípravy koncertu a kamera zachycuje i nic netušící členy skupiny, např. překvapuje i samotného leadera skupiny, Petra Štěpána.To vše za doprovodu katastrofického opusu Hindenburg.
Po doznění posledních tónů Hindenburgu se rozpoutává opravdové vampýrské peklo.Jako první ze sedmi "live klipů" byla vybrána chytlavá píseň London after Midnight, která se na VHSce nachází 2x - podruhé s CD soundem. Velká světelná show, rychlé střihy, detailní záběry a digitální efekty diváka opravdu překvapí.Nic takového jsme od XIII. nečekali.
Druhá skladba, nesoucí název Legenda o Krysaři, je prostříhána s divadelní hrou se stejnojmeným názvem.Jejím spoluautorem písní není nikdo jiný než Petr Štěpán, který si zde taky zahrál, a to v roli Ďábla.
Další v pořadí je popovější pecka Upír s Hosulemi.Tu vystřídá temnější Absnith, po kterém s velkým aplausem zabrousíme ke keltštěji pojatém Stonehenge.
Od německých Bauhaus převzalo XIII. století skladbu Bela Lugosi´s dead.Troufám si říct, že Třináctka ji zpracovala mnohem lépe než zmínění gothic rockoví velikání.Píseň je velice obtížná.Původně byla psána pro ženský hlas, ale Petr ji zvládnul naprosto dokonale.Klávesy bravůrně obsluhuje Olie Ryšavá, která se v rámci "theatreového" scénického doprovodu stává kořistí Petra coby upíra.V divákovi netradičně pojatá píseň zanechá hluboké pocity a to také díky střihům s Belou Lugosim.
Závěr videa patří opět songu London After Midnight. Jak již bylo řečeno, jedná se o klip se zvukovou kvalitou CD.
Celý záznam trvá kolem 50ti minut a oprvadu se velice povedl.Režii zastoupil bývalý člen Třináctek Petr Palovčík.Nejen sklaní fanda XIII. století si video bezesporu vychutná ...
8 / 10
Petr Štěpán
- zpěv, kytary, klávesy a kdoví co ještě
Ollie Ryšavá
- klávesy
Martin Soukup
- kytary
Pavel Štěpán
- bicí
1. Hindenburg
2. London After Midnight
3. Legenda o Krsyaři
4. Upír s Houslemi
5. Absinth
6. Stonehenge
7. Bela Lugosi´s Dead
8. London After Midnight
Frankenstein (2019)
Pandora (box) (2016)
Intacto (2016)
Horizont události (3 CD výběr) (2013)
Live In Berlin (2012)
Ritual (2 CD Best Of) (2011)
Nocturno (výběr) (2010)
Dogma (2009)
Vendetta (2004)
Karneval (Best Of Gothic Decade 1991 - 2001) (2001)
Metropolis (2000)
Ztraceni v Karpatech (1998)
Werewolf (1997)
Nosferatu (1995)
Gotika (1994)
Amulet (1992)
Vydáno: 2000
Vydavatel: Heretic Records
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.